NUD 2024: Prečo ísť k voľbám do Európskeho parlamentu? Prednáška spojená s diskusiou

V rámci NUD 2024 sa na FEM SPU v Nitre uskutočnila prednáška na tému "Prečo ísť k voľbám do Európskeho parlamentu?"

V spolupráci so Zastúpením Europskeho parlamentu v Bratislave poriada JCI na VŠ sériu prednášok resp. diskusií so študentmi ohľadom volieb do Európskeho parlamentu (Bratislava, Západné Slovensko, Stredné Slovensko, Východné Slovensko). Prednáška na FEMke bola 25. apríla 2024 a zúčastnilo sa jej okolo 180 študentov.

Cieľom bolo ukázať študentom VŠ čo prináša Európska únia prostredníctvom svojich programov pre študentov VŠ, ale aj pre samotné VŠ na Slovensku, aké sú konkrétne skúsenosti samotnej fakulty a či im pomohli v niečom európske granty.

Hlavným prednášajúcim bol pán Robert Sermek, vedúci Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku. Študentom sa prihovoril aj Ing. Marián Meško, PhD. výkonný predseda JCI, dlhoročný spolupracovník fakulty, a prof. Pavol Schwarcz, novozvolený dekan FEŠRR SPU v Nitre (v súčasnosti prodekan).

Podujatia sa zúčastnila aj prof. Lucia Palšová, prorektorka pre strategický rozvoj a internacionalizáciu a zároveň koordinátorka projektu Europske univerzity INVEST2. Ide o projekt, ktorý prináša študentom hodnotu nielen formou akademických mobilít, ale aj pripravovaných spoločných programov či modulov, letných a zimných škôl a atraktívneho networkingu v rámci partnerských krajín v EÚ. A práve účastníci aktivít projektu INVEST prišli aj na prednášku a podelili sa o konkrétne skúsenosti a zážitky.

Po oficiálnej časti programu nasledovalo neformálne posedenie pri káve a prehliadka Laboratória spotrebiteľských štúdií. Počas diskusie bolo identifikovaných niekoľko námetov na ďalšiu spoluprácu s kanceláriou Európskeho parlamentu v Bratislave, v oblasti výučby práva, európskych záležitostí, medzinárodných vzťahov či ochrany spotrebiteľa v EÚ.

Fotogaléria.