Kolokviálna skúška Kurzu vysokoškolskej pedagogiky

V dňoch 13. a 14. februára 2019 sa realizovala záverečná kolokviálna skúška Kurzu vysokoškolskej pedagogiky. Práce z oblasti vysokoškolskej pedagogiky obhajovalo 34 mladých vysokoškolských učiteľov a doktorandov z 5 fakúlt SPU (FZKI, FAPZ, FEM, FEŠRR, TF) pred komisiou pozostávajúcou z prodekanov jednotlivých fakúlt, vedúcich a zástupcov pracovísk účastníkov kurzu, školiteľov a oponentov záverečných prác pod gesciou prorektorov doc. Ing. Milana Šimka, PhD. a doc. Ing. Drahoslava Lančariča, PhD. Kurz vysokoškolskej pedagogiky sa realizuje na univerzite v dvojročných cykloch kontinuálne už 55 rokov. V súčasnosti je Kurz akreditovaný medzinárodnou spoločnosťou pre inžiniersku pedagogiku IGIP.

Dňa 14.2.2019 obhajovalo práce aj 14 účastníkov z FEM z Katedry marketingu a obchodu, Katedry manažmentu, Katedry štatistiky a operačného výskumu, Katedry ekonomiky a Katedry informatiky. Úspešní absolventi preukázali schopnosť riešenia vybraných pedagogických problémov vo svojej výchovno-vzdelávacej praxi, nastolili mnohé otázky, ktoré si vyžadujú riešenie na pôde FEM SPU a vznikli viaceré podnetné návrhy a odporúčania ich riešenia. V rámci kolokvia rezonovali najmä témy: životný štýl študentov SPU, jazyková príprava na Fakulte ekonomiky a manažmentu, motivácia študentov k účasti na súťaži ŠVOČ, opisovanie - podvádzanie - plagiátorstvo u študentov, adaptácia študentov na vysokoškolské štúdium, faktory vplývajúce na motiváciu študentov k štúdiu vybraných predmetov, hodnotenie kvality výučby a vzťah študentov k vybraným predmetom, inovácia obsahu vybraných predmetov, využívanie problémového vyučovania, syndróm vyhorenia u učiteľov FEM a vybrané aspekty komunikácie vedúcich akademických zamestnancov.