Job Shadowing v IBM - II. kolo

Dňa 18. apríla 2018 sa uskutočnilo už druhé kolo úspešnej akcie, ktorá prepája vzdelávanie a prax: job shadowing v spoločnosti IBM. Akcie sa zúčastnili dvaja učitelia, Ing. Roderik Virágh, PhD a Ing. Jozef Palkovič, PhD a skupina vybraných študentov. Postrehy študentov i učiteľov opäť potvrdili prospešnosť celej akcie.

Hovorí Lenka:
"Môžem len potvrdiť úspešnosť tejto akcie. JobShadowing nam poskytol nadhľad do budúcnosti, keď sa rozhodujeme akým smerom sa po škole vydať, čo očakávať v pracovnej sfére a ako to v praxi vyzerá. Jednotlivý manažéri, s ktorými sme trávili deň robili maximum aby sme si toho odniesli zo sebou čo najviac. V budúcnosti viac takýchto akcii, nie nadarmo sa hovorí ze lepšie zažiť ako o tom počuť!."

Celkové zhodnotenie sprostredkoval Ing. Roderik Virágh, PhD:
"Celá udalosť bola výborne zorganizovaná - ráno ako sme prišli do budovy T115. Zoznámili sme sa s prostredím a celkovým zameraním spoločnosti, pretože IBM to už dávno nie sú len počítače :) Potom sme sa prerozdelili k zvlášť manažérom a začal job shadowing. Ja som sa zaujímal o excel, tak sme s manažérom Marekom pozerali databázy, ktoré spracovávajú a aké funkcie v exceli riešia. Takéto informácie je dobré prezentovať aj študentom, hlavne keď frflú, že načo im bude excel. Toľko funkcií, čo si človek ani nevie predstaviť a ako mu to vie pomôcť, keď v tom pracuje už len ako obyčajný užívateľ. Zúčastnil som sa aj krátkej porady s dvoma domácimi a jedným zahraničným zamestnancom IBM. Nech asi človek vie akokoľvek po anglicky, termíny alebo už zaužívaný firemný žargón, ktorý používajú, je trošku náročnejšie sledovať. Potom sme šli na obed, kde sme tiež preberali, čo sa na školách vyučuje a ako to študenti používajú v praxi. Popoludnie sme tiež strávili pri exceli s ešte inými funkciami, hlavne takými, o ktoré som sa osobne zaujímal. Potom sme sa všetci zišli na vyššom poschodí, kde ešte bol alumni meeting - stretnutie s absolventmi FEM SPU v Nitre pracujúcich v IBM. Tiež to bolo zaujímavé stretnutie a študenti aspoň priamo videli absolventov ich fakulty v praxi."

Komentár Lucie Hladíkovej, študentky FEM, k účasti na projekte:
Dobrý deň,
chcela by som napísať feedback na Job Shadowing v IBM. Musím povedať, že predtým som si prácu v takej veľkej nadnárodnej spoločnosti predstaviť nevedela a práve takéto podujatie sa mi páčilo. Som rada, že FEMka organizuje takéto spolupráce, pretože sú pre študenta veľmi užitočné, dokonca viac ako niektoré prednášky, pretože tu sme videli ako všetko reálne v praxi funguje a čo nás po ukončení školy čaká. Manažérov, ktorých som mala pridelených boli skvelí, spolupráca bola  veľmi prínosná, pretože mi ukázali ako celý ich deň prebieha a čo všetko na nich každý deň v práci čaká. Ešte raz ďakujem svojej fakulte, že som sa mohla tohto projektu zúčastniť. Dúfam, že spolupráca bude aj naďalej medzi FEM a IBM prebiehať.
S pozdravom Lucia Hladíková