Pokyny k účasti na dizertačnej skúške

1. Dizertačná skúška je štátnou skúškou a vzťahujú sa na ňu ustanovenia § 63 zákona.

2. Doktorand je povinný dizertačnú skúšku vykonať do:

a) 18, resp. 24 mesiacov v závislosti od štandardnej dĺžky ŠP v dennej forme štúdia. V prípade prerušenia štúdia sa termín vykonania dizertačnej skúšky predlžuje o prerušené obdobie doktorandského štúdia,

b) 24, resp. 36 mesiacov v závislosti od štandardnej dĺžky ŠP v externej forme štúdia po nástupe na doktorandské štúdium. Vykonanie dizertačnej skúšky v dennej a externej forme po tomto termíne je možné len v odôvodnených prípadoch na základe písomnej žiadosti doktoranda s vyjadrením stanoviska školiteľa a predsedu odborovej alebo spoločnej odborovej komisie a so súhlasom dekana.

3. Dizertačnú skúšku organizuje predseda odborovej komisie pre akreditovaný ŠP a to predložením návrhu na vykonanie dizertačnej skúšky dekanovi, ktorý obsahuje stanovisko k plneniu individuálneho študijného plánu doktoranda, návrh oponenta, návrh najmenej piatich členov skúšobnej komisie a termín konania dizertačnej skúšky.

4. Podmienkou pre vykonanie dizertačnej skúšky zo strany doktoranda je:

predloženie písomnej žiadosti na predpísanom formulári, prijatie prihlášky odporúča školiteľ,
• predloženie téz k písomnej práci pre členov skúšobnej komisie (2x v tlačenej podobe + vo formáte „pdf“),
• predloženie písomnej práce k dizertačnej skúške (2x v hrebeňovej alebo suchej väzbe + vo formáte „pdf“),

Písomná práca k dizertačnej skúške pozostáva z týchto častí:

a) prehľad o súčasnom stave riešenej problematiky,
b) cieľ práce,
c) metodika práce a metódy skúmania,
d) priebežné výsledky a diskusia,
e) zoznam použitej literatúry.

• predloženie zoznamu svojich publikovaných prác (upravený podľa normy STN) – 2x,
• získanie najmenej 90 kreditov (4 povinné predmety x 10 kr. + 1 povinne voliteľný x 10 kr. + 10 kr. za Vedecké publikovanie, + 15kr. za Metodiku dizertačnej práce + 15 kr. za Dizertačný projekt A = 90 kreditov).

5. Na písomnú prácu k dizertačnej skúške sa vyžaduje vypracovanie aspoň jedného oponentského posudku oponentom. Oponent je menovaný dekanom.

6. Právo skúšať na dizertačnej skúške majú iba vysokoškolskí učitelia pôsobiaci vo funkciách profesorov a docentov (§ 75 ods. 1 zákona) a ďalší odborníci schválení príslušnou vedeckou radou [§ 12 ods. 1 písm. d) zákona]. Dizertačná skúška sa vykonáva pred najmenej päťčlennou komisiou, ktorú tvoria členovia programovej komisie ŠP a odborovej komisie alebo významní odborníci z príbuzných študijných odborov z vysokých škôl a výskumných pracovísk. Školiteľ je prítomný, ale nerozhoduje o výsledku dizertačnej skúšky.

7. Ak sa doktorand prihlásil na tému dizertačnej práce vypísanú externou vzdelávacou inštitúciou (§ 54 ods. 12 zákona) dizertačná skúška sa koná pred komisiou, v ktorej sú paritne zastúpení členovia z vysokej školy určení podľa § 63 ods. 4 zákona a členovia určení externou vzdelávacou inštitúciou. Komisia musí mať najmenej päť členov. Dizertačná skúška pozostáva z obhajoby písomnej práce k dizertačnej skúške a vedeckej rozpravy k riešenej problematike.

8. Skúšobná komisia na neverejnom zasadnutí zhodnotí výsledok dizertačnej skúšky a rozhodne verejným hlasovaním o celkovom výsledku dizertačnej skúšky väčšinou hlasov prítomných členov. Pri rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedu. Hodnotenie známkou sa uskutočňuje podľa klasifikačnej stupnice ECTS: A (1), B (1,5), C (2), D (2,5), E (3), FX (4).

9. Predseda komisie v závere zhodnotí preukázané aktivity a znalosti doktoranda a odovzdá doktorandovi vysvedčenie o absolvovaní dizertačnej skúšky.

10. V prípade, že doktorand na dizertačnej skúške bol hodnotený nedostatočne (4) – klasifikácia FX, je možné dizertačnú skúšku opakovať najskôr po dvoch mesiacoch. Po opakovanom hodnotení dizertačnej skúšky „nedostatočne (4) – FX“ dekan vylúči doktoranda z ďalšieho štúdia.

11. Ak sa doktorand nemôže zúčastniť v určenom termíne na dizertačnej skúške, vopred sa ospravedlní predsedovi skúšobnej komisie, ktorý určí náhradný termín jej konania. Ak sa doktorand nezúčastní na dizertačnej skúške bez vážneho dôvodu, výsledok je rovnaký, ako keby na dizertačnej skúške neprospel. Rovnakým výsledkom končí aj odstúpenie od dizertačnej skúšky.

12. Platnosť dizertačnej skúšky je určená čl. 29 ods. 3 alebo ods. 4 Študijného poriadku SPU v Nitre.

13. V čase krízovej situácie môže študent vykonať dizertačnú skúšku bez fyzickej prítomnosti prostredníctvom videokonferencie alebo inými prostriedkami informačnej a komunikačnej technológie.

14. Spôsob videokonferencie sa môže využiť aj v iných prípadoch, najmä pri členoch komisie a oponentoch zo zahraničia.

15. Verejná časť dizertačnej skúšky sa považuje za verejnú aj vtedy, ak SPU zabezpečí jej verejný priamy prenos.

16. V čase krízovej situácie sa verejná časť dizertačnej skúšky považuje za verejnú aj vtedy, ak SPU zabezpečí jej zvukový záznam dostupný verejnosti na vypočutie
v priestoroch SPU počas troch mesiacov od skončenia krízovej situácie.