Výskumná štúdia pre MONDI SCP Ružomberok Slovensko

Súčasné obdobie je poznamenané veľkou spotrebou zdrojov pre fungovanie výroby, obchodu či organizovanie života na našej planéte. Otázka šetrnejšieho zaobchádzania so životným prostredím a zdrojmi okolo nás je na stole politikov, aktivistov a je nesmierne dôležitou pre súčasnú i budúce generácie. Do popredia sa dostáva aj problematika alternatívnych zdrojov surovín a energie. Táto problematika je predmetom mnohých primárnych i aplikovaných výskumných i vzdelávacích projektov, ktoré sa riešia na SPU a tiež na FEM.

Na požiadanie spoločnosti MONDI SCP Ružomberok Slovensko spracováva FEM SPU v Nitre výskumnú štúdiu na tému: Analýza dostupnosti hlavných a alternatívnych zdrojov pre buničinu a papierenský priemysel. Ide o komerčný výskumný projekt (Nr. NI/1-255/2019/SPU), na riešení ktorého spolupracujú FEM SPU v Nitre, Výskumný ústav celulózy a papierní v Bratislave, Technická univerzita vo Zvolene, VÚEPP v Bratislave, vybrané poľnohospodárske podniky a konzultáciami členovia Katedry rastlinnej výroby FAPZ a VPP. Na projekte pracujú prof. Elena Horská, prof. Peter Bielik, doc. Daniela Hupková, dvaja absolventi doktorandského štúdia Ing. Dominika Čeryová, PhD., Ing. Peter Šedík, PhD. a tiež Bc. Filip Tkáč. Hlavným externým expertom na projekte je Ing. Andrej Jahnátek, PhD. Práce na projekte vrátane diseminácie a prezentácie výsledkov končia v decembri 2019.

Projekt priamo súvisí so zameraním Oddelenia bioekonomiky a Laboratória ekonomických štúdií vo výskumnom centre Agrobiotech, ktoré sú v odbornej správe FEM. Projekt tiež otvára nové príležitosti pre aplikačné štúdie identifikovania alternatívnych vstupov pre papierensky priemysel, produkty ktorého používame a spotrebúvame na každodennej báze. Otázkou zostáva nielen teoretické definovanie alternatívnych vstupov, ale aj ich praktické využitie a ekonomická efektívnosť, resp. čiastočná náhrada drevnej buničiny pri výrobe papiera. Do úvahy v našich podmienkach prichádza najmä buničina zo slamy obilovín, olejnín, ciroku, konope a z rýchlorastúcich drevín, bežne pestovaných na Slovensku (rýchlorastúce vŕby) alebo pestovaných len pre experimentálne účely (paulownia). V zahraničí je to buničina z ryžovej slamy, rýchlorastúci eukalyptus na eukalyptových poliach, čínsky strom paulownia, či niektoré ďalšie netradičné zdroje. Výskumná správa bude obsahovať štatistické a ekonomické analýzy, smerujúce k popísaniu aktuálnej situácie a perspektívnym možnostiam ako aj obmedzeniam pri využívaní alternatívnych vstupoch.

Výskumné projekty pre prax majú význam pri hodnotení univerzity a fakulty z hľadiska výkonov, predstavujú prepojenie teórie a praxe, zlepšujú reputáciu školy a prispievajú k pozitívnym referenciám. Okrem toho ponúkajú výskumníkom iný druh reflexie na ich prácu, konfrontovanú s každodennou realitou trhového prostredia a podnikovou praxou v príslušnom odbore. Ich súčasný podiel na výskumnej a poradenskej činnosti fakulty a univerzity nie je vysoký, ale v prípade renomovaných univerzít vo svete (napríklad v rebríčku TOP 500) predstavuje 30 - 40 % príjmu univerzity, v prípade najlepšej Oxford University je to viac ako 60 %.