Udržateľná spotreba potravín ako téma nového strategického partnerstva na FEM SPU v Nitre

Problematika udržateľnej spotreby potravín, skúmaná v segmente domácností Slovenska, Švédska, Turecka, Dánska a Rakúska je hlavnou témou projektu Strategické partnerstvo Erasmus plus  „Assessing and Changing Adults' Behaviour on Sustainable Consumption of Food“ (Nr. 2018-1-TR-01-KA- 204 -058739), ktorého prvé projektové stretnutie sa uskutočnilo v dňoch 31. 1. – 2.2. 2019 v tureckom Izmire. Na projekte bude spolupracovať tím Katedry marketingu a obchodu a Katedry štatistiky a operačného výskumu, nakoľko projekt má svoju výskumnú, vzdelávaciu a diseminačnú časť, prepojenú na zameranie oboch pracovísk. Výsledkom výskumu má byť tzv. SCOFI Index (index udržateľnej spotreby potravín), online študijné materiály a mobilná aplikácia, ktorá má poskytovať dennodenné návody a tipy na udržateľné správanie sa v domácnosti, pri nákupe, skladovaní a spotrebe potravín s cieľom znížiť potravinový odpad.

Projekt koordinuje Dokuz Eylul Univerzita v Izmire a ďalšími partnermi sú Aarhus univerzita z Dánska, BOKU univerzita z Viedne, Legacy 17 ako mimovládna organizácia zo Švédska a Mugla Sitki Kocman Univerzita z Turecka. Lokálny koordinátor za FEM je prof. Elena Horská. Najbližšie projektové stretnutie bude v dňoch 23. a 24. apríla 2019 v Nitre a hlavnou témou bude analýza získaných prvých primárnych a sekundárnych informácií o teórii a realite udržateľnej spotreby v projektových krajinách ako z pohľadu domácností, tak aj expertov na výživu či vedúcich predstaviteľov inštitúcií, ktorí sa spotrebou potravín zaoberajú a metodicky ju usmerňujú.