Seminár Katedry matematiky o nových trendoch vo vzdelávaní a edukačných aplikáciách

V rámci riešenia projektu KEGA s názvom „Digitálne edukačné aplikácie v matematike” uskutočnila v dňoch 28.5. – 30.5.2019 Katedra matematiky Fakulty ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre vedecký seminár „Matematika a edukačné aplikácie“. Na príprave a organizácii seminára spolupracovala s členmi Komisie pre biometriku Predsedníctva Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied so sídlom v Lužiankach.

Program seminára bol rozdelený na tri tematické okruhy. V prvej časti s názvom INOVAČNÉ TRENDY V MATEMATICKOM VZDELÁVANÍ boli prezentované aktuálne zmeny a inovácie, ktoré je možné uplatniť v univerzitnom vzdelávaní. Program druhého okruhu bol zameraný na oblasť MATEMATIKA A EDUKAČNÉ APLIKÁCIE. V rámci tretieho okruhu boli riešené AKTUÁLNE OTÁZKY A PROBLÉMY POUŽITIA BIOMETRICKÝCH METÓD. V programe seminára bolo zaradených 19 príspevkov, resp. krátkych prezentácií účastníkov seminára z Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre, z Ústavu ekonomiky a manažmentu na UKF v Nitre, Komisie pre biometriku P-SAPV, Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy v Bratislave, FMFI Univerzity Komenského v Bratislave, z Bila Tserkva National Agrarian University na Ukrajine a Univerzity obrany v Brne, ktoré budú základom pre recenzovaný zborník vedeckých príspevkov.

Z diskusie k vystúpeniam  a záverov seminára vyplýva, že nové vedomosti sa stanú pre študenta trvalými len vtedy, keď študované poznatky dostatočne pochopí a spracuje v rámci aktívneho poznávacieho procesu. Dôležitým predpokladom v tomto procese je vnútorná motivácia študenta a logické pochopenie preberanej problematiky. V rámci výskumu a vývoja sa na univerzitách a vo výskumných ústavoch vytvárajú nové poznatky, ktoré sú základom pre inovácie vo vede a praxi. Popularizácia vedy a záujmu o štúdium vedecko-technických disciplín je dnes hlavnou úlohou na všetkých stupňoch vzdelávania.

Všetkým účastníkom seminára ďakujeme za podnety a námety, ktoré sa premietnu do novej spolupráce na riešení projektov a do prípravy spoločných publikačných výstupov.