NEUROSMARTOLOGY - projekt o aromachológií a o inováciách, ktoré sa na FEM SPU v Nitre ešte neskúmali ...

Ďalší úspešný Erasmus+ KA2 Strategic Partnership projekt našej FEM-ky sa posunul vo svojich aktivitách a v dňoch 24.-25. mája 2019 sa organizoval Transnational project meeting (M1) v priestoroch našej univerzity. Hlavný koordinátor projektu Ing. Jakub Berčík, PhD. je prvou osobnosťou na Slovensku, ktorý prišiel s myšlienkou skúmať aromachológiu aj z vedeckého hľadiska a hlbšie pochopiť trend „aróma marketingu“ a jeho významu pre prax. Predstavil projektovým partnerom hlavný cieľ a outputy, ktoré sa budú v nasledujúcich troch rokoch riešiť. NEUROSMARTOLOGY (2018-1-SK01-KA203-046324) ako skratka tohto medzinárodného projektu, spája vedomosti a možnosti zapojených partnerov z Katolíckej univerzity Ružomberok, z Chemickej a technologickej univerzity Praha, Ekonomickej univerzity Poznaň, Univerzity Miguela Hernándeza Orihuela a z Univerzity južného Dánska Odense. Komerčným prínosom projektu sú partneri z dvoch firiem - slovenskej Aroma marketing, s.r.o. (jeden z najväčších predajcov vôni pre predajné priestory) a nemeckej REIMA AirConcept (najväčší predajca, výrobca a distribútor vôni v Európe). Ako znie samotný názov projektu „Implementácia spotrebiteľskej neurovedy a smart výskumných riešení v aromachológií“ posúva možnosti projektového tímu FEM-ky k ďalším domácim a zahraničným aktivitám nielen po teoretickej stránke, ale hlavne praktickej, pretože cieľom projektu je implementovanie/ reálne nasadzovanie vôni v predajných priestoroch a kontrola kvality vzduchu, ktorá má priamy súvis s dopadom aróma marketingu na zákazníkov, pracovníkov, hostí a pod. Projekt je priamo naviazaný na Laboratórium spotrebiteľských štúdií na FEM SPU v Nitre, kde sa budú testovať vybrané vône v špeciálne vyvinutom a vyrobenom „aróma boxe“ v kombinácií s neurozobrazovaciou metódou, čím sa dosiahne kvalitnejší výber tej ktorej arómy a jej následne nasadenej v praxi. Na projekte pracujú z našej fakulty Dr.h.c. prof. Dr. Ing. Elena Horská, Ing. Paluchová, Ing. Gálová, Ing. Neomániová, PhDr. Anna Mravcová, doc. Renáta Benda Prokeinová a expert na Indoor Air Quality, doc. Vietoris s partnerskej FBP SPU v Nitre.

Ing. Johana Paluchová, PhD.