Letná škola v Číne

Skupina desiatich študentov, ktorí absolvovali predmet Čínsky jazyk v rámci Konfuciovej triedy na SPU v Nitre,v sprievode jedného pedagóga , sa v termíne 1.7. 2019 – 15.7.2019 zúčastnila ďalšieho ročníka už tradičnej letnej školy v Číne, ktorú organizuje Konfuciova trieda, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre a Fakulta ekonomiky a manažmentu v spolupráci s hostiteľskou Tianjin university. Hlavným cieľom bolo zlepšenie pasívneho a aktívneho využívania čínskeho jazyka a spoznávanie čínskej kultúry, ale študenti mali tiež možnosť vyskúšať si štúdium na najstaršej a jednej z najkvalitnejších univerzít v Číne a navštíviť mnoho zaujímavých miest.

Na cestu do Číny vyrazili naši študenti 1. júla z Budapešti. Po 5 hodinovom lete nasledoval prestup v Dubaji a odtiaľ ďalší 8 hodinový let do Pekingu. Po prílete do Číny čakal študentov ešte cca 130 km presun autobusom do o niečo menšieho mesta Tianjin (populácia cca 15 miliónov), kde sídli hostiteľská univerzita. Pripravený rozvrh obsahoval okrem každodennej lekcie čínštiny vždy aj hodinu tradičnej čínskej kultúry, takže naši študenti si mohli vyskúšať hodinu Tai Chi so samotnou majsterkou Číny, či umenie čínskej kaligrafie, tradičnej čínskej maľby, vyrezávania pečiatok, tradičného vystrihovania, maľovania masiek tradičnej čínskej opery, ale tiež hodinu čínskej etikety v ktorej možno nájsť mnoho odlišností od tej našej.

Poobedný rozvrh zahŕňal návštevu zaujímavých zákutí Tianjinu, od starobylých čínskych trhov, cez európsky vyzerajúce časti mesta, trh s jedlom kde si všetci mohli vyskúšať tradičné, či netradičné, čakané aj nečakané lokálne chute, až po návštevu nového moderného univerzitného kampusu za mestom. Najpríťažlivejšou časťou pre študentov bol trojdňový pobyt v Pekingu, kde mohli vidieť Letný palác, Palác nebies, Námestie nebeského pokoja, Zakázané mesto a  tiež poprechádzať sa po slávnom čínskom múre. Na záver kurzu absolvovali študenti test pre nimi zvolenú úroveň čínskej štátnej jazykovej skúšky - certifikátu HSK z ktorého, veríme že úspešné výsledky, sa dozvedia v septembri.

Letná škola priniesla našim študentom množstvo nezabudnuteľných skúseností, z ktorých najväčšou bol zážitok autentickej, starobylej aj modernej veľkej Číny na vlastnej koži. Bonusom bolo pár hodín strávených v Dubaji pri čakaní na prestup na dlhej ceste domov. Veríme, že tento príspevok a pár zaujímavých fotiek bude motiváciou aj pre ďalších študentov, aby sa nebáli využívať príležitosti, ktoré im naša škola ponúka, a ktoré im okrem nových vedomostí môžu priniesť mnoho neoceniteľných skúseností a nezabudnuteľných zážitkov.