Letná škola čínskeho jazyka 2018

Tianjin - „miesto, kde cisár prekročil rieku“ sa nachádza na severe Čínskej ľudovej republiky. Toto niekoľkomiliónové mesto ohromilo aj tohtoročných účastníkov letnej školy čínskeho jazyka a čínskej kultúry. Tento rok sa letnej školy zúčastnilo 9 študentov FEM (Patrícia Husárová, Bc. Patrik Jančík, Andrea Janíčeková, Valentyna Lapa, Richard Lycius, Ronald Szápary, Mária Trimayová, Bc. Soňa Vošková, Bc. Petra Vylámová), 2 študentky FAPZ (Petra Baloghová, Ing. Patrícia Vašeková), 1 študent FEŠRR (Bc. Jakub Kopčan), 1 zamestnanec FEM (RNDr. Janka Drábeková, PhD.) a tiež 2 študenti čínštiny z FF UKF (doc. PhDr. Margita Jágerová, PhD., Mgr. Vlastimil Pulčár, PhD.). V termíne od 10.07. do 23.07. absolvovali výučbu čínskeho jazyka, hodiny spoznávania čínskej kultúry (kaligrafia, viazanie čínskych uzlov, Tai Chi, maľovanie čínskych divadelných masiek atď.), zúčastnili sa na stretnutí účastníkov letných škôl zo strednej a východnej Európy v Pekingu a množstva prehliadok kultúrnych pamiatok. Za tento bohatý dvojtýždňový program patrí poďakovanie vedeniu FEM SPU v Nitre, Konfuciovmu inštitútu v Bratislave, Konfuciovmu inštitútu na SPU v Nitre,  Škole medzinárodného vzdelávania na Tianjin University ako aj vedeniam ostatných fakúlt (FAPZ, FEŠRR) za podporu pri vyslaní svojich študentov.

Touto cestou sa chceme s čitateľmi podeliť o niekoľko našich spomienok. Cesta za novými vedomosťami a zážitkami nám trvala dlhých 35 hodín. Začala v pondelok 09.07. o 10.00 hod. pred aulou SPU a skončila 10.07. približne o 21.00 hod. na hoteli v Tianjine. Číňania sú veľmi pracovití a tak každý náš deň začínal o siedmej hodine ráno. Doobeda sme sa vzdelávali, rozširovali vedomosti nielen z čínskeho jazyka ale aj z maľovania či spevu (učili nás hymnu Tianjinskej univerzity). Obed bol pre nás tiež zaujímavou skúsenosťou, lebo jedálne na čínskej univerzite sa nedajú s tou našou na SPU vôbec porovnať. Sú obrovské s veľkým množstvom jedál a hlavne študentov. Výber bol na začiatku dosť obtiažny, chýbali nám anglické názvy jedál, niekedy nám pomohol David (náš sprievodca), niekedy prekladač v mobile a niekedy sme vyberali len tak od oka. No a jesť polievku s čínskymi paličkami, bol tiež obrovský zážitok. Jedlá však boli chutné a postupne každý našiel niečo pre seba (prípadne večer patril McDonaldu či KFC J). Poobede nás David „teacher su“, ktorý sa o nás celú dobu svedomito staral, sprevádzal podľa programu po zaujímavostiach mesta. Navštívili sme Tianjin university museum (univerzita bola založená v roku 1895), Wudadao a Italian style street, new campus oj Tianjin University, Ancient culture street a Nanshi food street. Večer patril našim samostatným potulkám mestom. Uprostred historickej kultúrno-turistickej oblasti Wudadao sme našli kúsok „domova“ v podobe tradičnej českej kuchyne a malého pivovaru. Porozprávali sme sa s českým šéfkuchárom a zažili ako útly číňania zvládnu počas večere zjesť aj 4 chody (sviečkovú, špagety, pizzu a „buřty“ na záver). Páčil sa nám ich aktívny nočný život dôchodcov, ktorí každý večer na námestiach, parkoviskách a priestoroch pred obchodnými centrami tancovali tradičné čínske, spoločenské či moderné tance. Jednoducho kam sme sa večer pohli, našli sme tancujúce skupinky. Pri veľkom množstve obyvateľov nehovoriacich anglicky, sa vždy našli mladí okoloidúci ľudia ochotní pomôcť nám s komunikáciou v obchodoch, metre či v reštaurácii pri výbere jedla. Aj keď podľa nich „no spicy“ bola pre nás poriadne štipľavá polievka a keď nás sledovali ako ju jeme, vyvolali sme na ich tvárach obrovský úsmev. Cítili sme sa ako najväčšie celebrity pretože ich chuť fotiť Európanov ešte stále neutíchla. Fotili nás vždy a všade a niekedy aj tajne. Aj keď sme zisťovali informácie a rady od predchádzajúcich účastníkov letnej školy, prekvapilo nás množstvo vecí. Napríklad počasie, čiže večná „hmla“. Dokonca aj na čínskom múre sme videli iba na pár metrov pred seba. Modrú oblohu sme videli asi raz za celé dva týždne. No aj napriek tomu bolo neskutočne horúco a vlhko (žehliť vlasy sa vôbec neoplatilo). No a čo napísať k ich dopravnej situácii? Nám sa to zdalo ako jeden veľký chaos, ale nezažili sme ani jednu haváriu a každý sa vždy dostal kam chcel. Prejsť cez prechod pre chodcov však vyžadovalo poriadnu dávku odvahy a šikovné vyhýbanie sa rôznym dopravným prostriedkom a to aj napriek zelenej farbe na semafore. Ulice boli plné bicyklov a motoriek. Počas krátkeho pobytu v Pekingu sme sa stretli aj s veľvyslancom SR, pridali sa k nám stredoškoláci z Banskej Bystrice, ktorí študujú na bilingválnom gymnáziu v čínštine, navštívili sme niekoľko čínskych reštaurácií a ochutnali ich tradičné jedlá, prezreli si Zakázané mesto a prešli sa po Čínskom múre.

A čo dodať na záver? Veľká vďaka patrí Davidovi z Tianjin University, ktorý sa celé dva týždne staral, aby nám nič nechýbalo. Ak sme zabudli spomenúť niečo čo Vás zaujíma, kľudne sa opýtajte kohokoľvek z účastníkov letnej školy J Študujte jazyky a spoznávajte svet. Je to vždy obohacujúca skúsenosť. Čína je skutočne veľmoc, ktorú sa oplatí osobne navštíviť. Čínštinu mnohí považujú za jazyk budúcnosti, tak neváhajte a využite jedinečnú možnosť štúdia tohto jazyka na SPU v Nitre.

RNDr. Janka Drábeková, PhD.
FEM SPU v Nitre