Klub poľnohospodárskych odborníkov opäť súčasťou AGROFILMU

Tohtoročný už 33. ročník Medzinárodného filmového festivalu Agrofilm 2017 sa vyznačoval nielen množstvom umeleckých zážitkov z 325 projekcií zo 113 prihlásených filmov, ale aj množstvom ochutnávok poctivých potravín, ostrými diskusiami, a kvalitnými odbornými prednáškami. K odborným sprievodným komentárom k vybraným filmom a k bohatej diskusii, ktorá prebehla medzi odborníkmi z praxe a študentmi FEM-SPU, aj v tomto ročníku prispelo občianske združenie Klub poľnohospodárskych odborníkov pri SPU v Nitre. V utorok 3.10.2017 bolo študentom FEM a členom KPO premietnutých 6 vybraných filmov.

Premietanie otvorili úvodným príhovorom Ing. Ján Huba, CSc. – výkonný riaditeľ festivalu, Ing. Ján Škorňa – dramaturg festivalu a Mgr. Nina Pastieriková – tajomníčka festivalu. Podujatie moderoval prodekan FEM a zároveň člen Festivalového výboru doc. Ing. Patrik Rovný, PhD.

Prvú časť premietania otvoril snímok s názvom „Gazdovský dvor U výskumníkov“, ku ktorému komentár doplnil a úvodnú diskusiu otvoril Ján Huba (NPPC-VÚŽV Nitra). Prítomných oboznámil s poslaním a úlohou Gazdovského dvora U výskumníkov, ktorý už v súčasnosti možno považovať za významný ťahák výstavy Agrokomplex v Nitre. Okrem vedeckých informácií, ktoré návštevníci vo dvore môžu získať, expozícia mláďat hospodárskych zvierat z Výskumného ústavu živočíšnej výroby je unikátnou príležitosťou predovšetkým pre detských návštevníkov.

Farmárska revue: Mladí farmári na Orave“, ďalší film, ktorý uvádza príbeh úspešnej mladej rodiny, ktorá si najskôr v Írsku zarobila, aby mohla doma na Orave vybudovať svoju vlastnú farmu, o komentár a diskusiu doplnil sám Milan Jurky (predseda združenia ASYF) a hlava spomínanej mladej farmárskej rodiny z Oravy. Študentov oboznámil zároveň s poslaním a doterajšími úspechmi Združenia mladých farmárov na Slovensku.

Prvý blok filmov uzatvoril ruský film „Americký sen“. Príbeh o "veselom mliekarovi" - Američanovi Justasovi Walkerovi, ktorý sa všetkým ťažkostiam smeje do tváre a pokračuje v budovaní svojej farmy snov v zabudnutej dedine na Sibíri. O komentár k filmu a vlastné skúsenosti so začiatkami budovania vlastnej „makovej“ firmy sa so študentmi podelil Ing. Bálint Pém (majiteľ firmy PEMAK) a bývalý predseda ASYF. K prítomným sa prihovoril aj náš študent Bc. Matúš Krajčí, ktorý sa rovnako podelil so skúsenosťami  v chove včiel a výrobe medových výrobkov .

Druhý blok premietania, ktorý moderoval predseda KPO Peter Serenčéš, otvoril film z dielne SPU s názvom „Výskumné centrum AgroBioTech: nové perspektívy pre agropotravinárstvo, ktorý uviedla riaditeľka Výskumného centra AgroBioTech doc. Ing. Tatiana Bojňanská, CSc. a vedúca Transferového centra doc. Ing. Mgr. Danka Moravčíková, PhD.. Vedeckovýskumná činnosť univerzity pokrýva široké spektrum poľnohospodárskych, technických, spoločenských a ekonomických vied v oblasti základného a aplikovaného výskumu. Vďaka centru univerzita  disponuje špecifickým potenciálom pre transfer vedomostí a technológií do praxe.

Econ Mod Milk, softvér, ktorý vyvinuli výskumníci NPPC v Nitre, okrem filmu „Farmárska revue:  EkonMOD milk č.1“ vysvetlil Ing. Miroslav Záhradník, PhD.. Softvér je určený pre farmárov na sledovanie a riadenie ekonomiky stáda mliečneho dobytka. Ideálny príklad využitia výskumu v praxi.

Utorkové podujatie uzavrel snímok „Bezpečné a chutné potraviny“. Zdravo jesť a najmä vedieť čo jeme, je hlavným motívom dokumentu o bezpečných a kvalitných potravinách, ktoré sa vyrábajú z kvalitných poľnohospodárskych plodín. Diskusiu k filmu odborne viedla doc. Ing. Tatiana Bojňanská, CSc..

Ambasádorom tohtoročného Medzinárodného filmového festivalu bol Mgr. Matej Tóth – Slovenský reprezentant v chôdzi. Medzinárodná porota súťažiacim udelila spolu 14 cien a festival sa tohto roku úspešne rozšíril o premietanie v ďalších 3 slovenských mestách (okrem Nitry a Zvolena, aj v Bratislave, Košiciach a Brezne). Hlavnú cenu festivalu získal český film „Geoderma – živý plášť planéty Zem“.

autor: Ing. Zuzana Strápeková, PhD.