Green Economy: Letná škola po druhý krát v Almaty/ Kazachstane

... keď sme sa prechádzali po meste Almaty nemohli sme si nevšimnúť množstvo luxusných áut, čistotu chodníkov (ak ich zrovna neopravovali), udržiavanej zelene, kultivovaných a moderne oblečených Kazachov, výstavbu nových budov, inými slovami táto stredoázijská krajina nemá nič spoločné s predstavou, ktorú väčšina z nás má. Kombinácia hôr, ktoré sa týčia nad mestom, kolóny na cestách, preplnené autobusy, ktorých smerom sme nerozumeli - aj to je mesto Almaty. Zdvorilosť a úslužnosť ľudí robí z tohto mesta a krajiny krásnu pamiatku na 9. najväčšiu krajinu na svete. Almaty je mesto jabĺk a v doslovnom preklade Almaty znamená „jablko“, ale v celom meste nenájdete obchod s jablkami, s produktmi z jabĺk, dokonca aj kúpiť si samotné jablko len tak na ulici bol veľký problém (keď nepočítame so supermarketmi alebo so známym turistickým lákadlom - Green marketom). Aj z tohto obchodného nedostatku vyšiel nápad na jeden z projektov.

Šiesti naši študenti: Pirmatov Khabibullo (doktorand na Katedre marketingu a obchodu), Michaela Ďurišková (AOM), Zuzana Kovačičová (AOM), Veronika Zábojníková (IBAC), Alexandra Kopčeková (IBAC) a Michaela Rolinová (EP) sa spolu s lektorkou Ing. Johanou Paluchovou (KMO) zúčastnili letnej školy na partnerskej univerzite KazNAU v druhom najväčšom meste Kazachstanu. Od 14.-29.júna prezentovali svoje zručnosti, ktoré sa naučili na FEM a preniesli ich do finálneho start-up projektu a vedeckého článku. V tíme Green Economy s nimi boli aj študenti z Číny, Kazachstanu, Ruska a Kirgistanu.

Ale nebolo to len o škole a povinnostiach, ale aj o spoznávaní mesta, živote miestnych ľudí, lokálnej kuchyne - po ochutnávke skysnutého konského mlieka „Kumys“ alebo ťavieho mlieka sme usúdili, že budeme verní tým našim mliekam. Po zápachu a face-to-face kontakte s konskou klobásou sme si počkali na nami overenú „kuracinku alebo pizzu“. Kazašská kuchyňa je plná mäsa, často sme boli zmätení, keď odznelo „beef“, či to nebolo konské, ktoré je tu denne konzumované a cudzincom sa prezentuje ako beef. Po výučbe a tvorbe projektov sme takmer každý deň mali nejaký organizovaný výlet (Veľké Almaty jazero, Sharyn kaňon, Park 1. prezidenta, Ski rezort Shymbulak, Výhľadová lanovka nad mestom a pod.). Observatórium, Beer no.1 piváreň, Gallanz bottlers firma boli exkurzie, ktoré nás posunuli ďalej v našich vedomostiach. Kazaši veľmi zanietene a detailne popisujú, čo robia a čomu sa venujú. Vzhľadom k tomu, že program bol veľmi nabitý, 18.-19.júna sme sa stretli aj s ex-rektorom SPU v Nitre, prof. Bielikom, prodekankou Turčekovou a kvestorkou Adamičkovou, ktorých cieľom cesty bolo udržiavanie dlhodobých vzťahov medzi univerzitami (podpísanie spoločnej dohody), ale aj diskusia o rozvoji double degree programu ako aj letnej školy či ocenenie nášho rektora hosťujúcou univerzitou KazNAU.

Naši FEM-kári obsadili z 10 projektov zo všetkých organizovaných škôl na KazNAU hneď prvú päťku. Khabib, Veronika a Michaela R. sa umiestnili na 4. mieste s projektom „AlfaCheese - „If cheese, alfa cheese“. 5.miesto patrilo Zuzane, Michaele Ď. a Alexandre, ktoré s tímom spracovali projekt „Almapple - Where are the apples in Almaty?“. Spolužiaci z našej Green Economy LŠ z Kazachstanu, Číny a Ruska získali 1. miesto s projektom webovej platformy podporujúcej predaj ovocia a zeleniny. Obaja naši FEM-kári Khabib a Zuzana boli lídrami v oboch projektoch a vďaka nim sa tím spojil, projekt bol profesionálne odprezentovaný a otázky zodpovedané, aj keď nedostatkom bolo, že niektoré projekty sa prezentovali v ruštine, vzhľadom na komisiu, ktorá rozumela len rusky. Ruština bol jazyk, ktorý bol preferovaný.

Aby mohli naši šiesti študenti z FEM vycestovať do Almaty vďačíme vedeniu FEM a Challenge Fund-u, ktoré nás vybralo, podporilo nás a zdieľa s nami naše úspechy. Veď sme našu „alma mater“ aj patrične propagovali na našich potulkách po Kazachstane, oblečení v mikinách alebo tričkách FEM J.

Autorka článku: Ing. Johana Paluchová, PhD.