FEMkári opäť na Taiwane úspešne

Ďalší rok mala FEM SPU v Nitre možnosť spolupracovať s Národnou Taipeiskou Univerzitou počas 10. ročníka Finančnej líderskej konferencie, ktorá sa konala v dňoch 29. januára - 1. februára v Taipei, na Taiwane. Naši traja študenti, menovite Bc. Anna Zemková, Veronika Zábojníková a Bc. Stefan Apostol, mali možnosť zúčastniť sa tejto konferencie, pripraviť a odučiť prednášky pre taiwanských stredoškolákov a zároveň pomáhali študentom z NTPU s ďalšími aktivitami, hrami a večerným programom.

Odprezentovali sme prednášky z oblasti marketingu, manažmentu a komunikácie. Anna študentom priblížila proces adaptácie, cien a marketingu, Veronika sa vo svojej prednáške zamerala na manažovanie ľudí z rôznych kultúr a Stefan si pripravil prednášku o komunikácií a prečo je dôležitá v bežnom živote. Všetky prednášky boli obohatené o praktické úlohy, aby študenti lepšie porozumeli preberaným témam. Študenti sa o naše prednášky zaujímali a veríme, že nadobudli veľa nových informácií. Myslíme si, že medzinárodná  perspektíva im pomôže čeliť výzvam a prísť s kreatívnymi riešeniami.

Každý deň, ktorý sme na Taiwane strávili bol pre nás výnimočný. Študenti NTPU usilovne pracovali na tom, aby konferencia dopadla čo najlepšie a sme veľmi radi, že aj my sme mohli prispieť a pomôcť počas rôznych aktivít a hier. Študenti z oddelenia medzinárodných vzťahov nám boli veľmi nápomocní počas celého pobytu, starali sa o nás a venovali nám svoj voľný čas aby nám ukázali svoju krajinu. Vďaka nim sme mali možnosť navštíviť zaujímavé miesta: budhistický chrám v Sanxia, mrakodrap Taipei 101 (9. najvyššia budova sveta), dedinku Jiufen pri Tichom oceáne a nočné trhy v Shilin, kde sme ochutnali miestne špeciality. Medzi ne patria napr. plnené knedličky s kuracím mäsom alebo krevetami, chobotnica, koláčik mochi a samozrejme bubble tea.

Keď už je reč o Taiwane, jeho dynamicko-kapitalistická ekonomika je zväčša spôsobená priemyselnou výrobou, predovšetkým vývozom elektroniky, strojov a petrochémie, ktoré robia krajinu jednou z najbohatších v Ázii a Tichomorí. Taipei je moderné, rozvinuté mesto s výbornou infraštruktúrou a systémom verejnej dopravy. Napriek mnohým výškovým budovám, sme mohli vidieť veľa parkov a zelených plôch, detské ihriská, ľudia si mohli na každom rohu prenajať bicykel. Jednou z najlepších vecí je určite bezplatná pitná voda.  Môžete naplniť svoju fľašu bez platenia, či už ste na ulici v centre mesta, v nákupnom stredisku alebo v národnom parku, skrátka kdekoľvek.

Počas konferencie sa naši študenti stretli aj s dekanom ekonomickej fakulty NTPU, ktorý vyjadril vďaku za úsilie.ktoré študenti vynaložili pri príprave a samotnej konferencií. Diskutovali aj o možnostiach ďalšej spolupráce a o výzve zrealizovania výmenných pobytov. Vytvorili sme si veľa nových priateľstiev a prežili dva nezabudnuteľné týždne. Študenti k nám boli veľmi milí, starali sa o nás a venovali nám veľmi veľa zo svojho voľného času. Podporovali nás počas prednášok a ukázali nám aký je Taiwan nádherný. Sme veľmi vďační za možnosť, ktorú sme dostali a tento zážitok si budeme pamätať navždy.

Autori: Anna Zemková, Veronika Zábojníková, Stefan Apostol